معرفی

واحد سرور محاسباتی آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علومپزشکی تهران با هدف فراهم آوردن امکانات High Performance Computing(HPC) برای پژوهشگران و دانشجویان حوزه ی پیش بالینی و علوم پایه و کامپیوتری و نقشه برداری مغز و علوم اعصاب محاسباتی در سال 1399 افتتاح گردید. این واحد طبق آخرین استانداردهای روز دنیا و در برخی موارد مشابه پروژه های بین المللی طراحی و اجرا شده است. سرورهای محاسباتی قدرتمند و بستر نرم افزاری تعبیه شده بر روی آنها به محققان امکان ذخیره سازی داده ها و پردازش های سنگین و موازی را می دهد.

بستر نرم افزاری واحد سرور محاسباتی شامل به روزترین سیستم عامل های لینوکس، نرم افزارهای پیشرفته ی پردازش تصاویر و سیگنال های مغزی و شبیه سازی عصبی است. طراحی این واحد به گونه ای است که میزبانی داده ها و پردازش های پژوهشگران در یک محیط امن اطلاعاتی و کاربرپسند صورت می پذیرد و ایشان می توانند بدون حضور در آزمایشگاه و از طریق شبکه اینترنت امور خود را پیش ببرند.

High Performance Computing (HPC)

مجموعه ای از تکنیک هاست که به کاربر این امکان را می دهد که از سخت افزار و نرم افزار به صورت بیشینه و بهینه برای پاسخگویی به سوالات علمی استفاده نماید. لذا HPC تاثیر به سزایی بر روی کیفیت محاسبات دارد. امروزه هر علمی که برای پاسخگویی به سوالاتش به سراغ محاسبات می رود از HPC غافل نمی شود.

به صورت کلی می توان گفت که هدف اصلی واحد سرور محاسباتی، توسعه تکنیک های HPC در حوزه پیش بالینی و علوم پایه و کامپیوتری جهت استفاده محققان محاسباتی این حوزه است.

خدمات واحد سرور محاسباتی

  • مشاوره و پشتیبانی کاربران جهت تعریف و اجرای پروژه
  • ایجاد فضای امن اطلاعاتی برای کاربری کاربران
  • فراهم نمودن امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز کاربران
  • تسهیل دسترسی کاربران به امکانات محاسباتی از طریق شبکه اینترنت
  • راه اندازی پایپ لاین های محاسباتی جهت کمک به اتوماتیک شدن پردازش ها و تسهیل کاربری
  • آموزش و ترویج چگونگی استفاده از امکانات واحد سرور محاسباتی
  • آموزش و ترویج محاسبات مبتنی بر HPC
  • ارائه خدمات محاسباتی به بخش های مختلف آزمایشگاه
  • حفظ، نگهداری و توسعه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری واحد

نرم افزارهای موجود بر روی سرورها

نرم افزارها شامل نرم افزارهای پایه ای و کاربردی جهت پردازش تصاویر و و شبیه سازی های مونت کارلواز جمله GATE می باشند. وهمچنین تمامی نرم افزار های پردازش تصاویر و شبیه سازی های کامپیوتری و پایتون نیز بر روی سرور های آزمایشگاه آماده خدمت رسانی به محققین می باشد.

علاوه بر این نرم افزارها، پایپ لاین های پیش پردازش تصاویر و امکانات نرم افزاری دیگری بر روی سرورهای محاسباتی تعبیه شده است. همچنین درخواست کاربران محترم، مبنی بر نصب نرم افزارهای جدید و تغییر ورژن نرم افزارهای قبلی، بررسی گردیده و در صورت امکان اجرا خواهد شد.

درصورت نیاز به کسب هرگونه اطلاعات بیشتر لطفا با واحد سرور محاسباتی آزمایشگاه پیش بالینی تماس حاصل فرمایید.

بخش تحقیق و توسعه (R&D)

همگام با پیشرفت علم، آزمایشگاه نیز باید تحقیقاتی را برای بهبود خدماتش انجام دهد. ما در آزمایشگاه روی بهبود متغییرهای کامپایل نرم‌افزارها برای اجرای هر چه بهتر فعالیت می‌کنیم. امید است با همکاری هر چه بیشتر اندیشمندان و صاحب‌نظران عرصه محاسباتی، آزمایشگاه پیش بالینی پیشگام در حوزه تحقیق و توسعه و ارائه خدمات مطلوب باشد.